Hírek
Kaposvárra érkezett a Trianon 100 vándorkiállítás
2022. február 4.
Kaposvárra érkezett a Trianon 100 Összetartoztunk - Összetartozunk utazókiállítás. A tematikus egységekre bontott tárlat számos forrás bevonásával, a kort megidéző kulisszákkal mutatja be a trianoni békediktátumhoz vezető utat, annak következményeit és az államiság megőrzése érdekében tett erőfeszítéseket. A kiállítást hétig lehet megnézni a Kossuth téren.
A vándorkiállítást 2020-ban, a trianoni békediktátum 100. évfordulóján tervezték elindítani, hogy bejárja az országot és 18 városban kiállítva bemutassa Magyarország történelmének egyik legmeghatározóbb traumáját, nemzetünk túlélési képességét, azt a példaértékű erőfeszítést, aminek eredményeképpen 1920 után elődeink szilárd alapokon újraszervezték a magyar államot.
A megyeszékhelyre nyolcadik állomásként érkezett kiállítás pénteki megnyitóján Szita Károly úgy fogalmazott: a súlyos következmények ellenére, vagy éppen azokkal együtt is emelt fővel, büszkén, önbecsüléssel lehetünk jelen a világban. Miként másfél éve, a centenáriumon is fogalmaztam: nem bűntudattal, nem megszégyenítve, hanem azzal a méltósággal, amellyel csak az igaztalanul meghurcoltak gyakorolhatnak kegyet a velük szemben adósaknak.
A városvezető megnyitóbeszédében kaposvári vonatkozásról is szólt:
- Városunk 1920 júniusa után családok százait fogadta be. Olyan családokat, akik a szülőföldjük elhagyása nélkül egyik napról a másikra lettek egy másik állam másodrangú lakosaivá. Ők voltak azok, akik az elszakadás minden fájdalmát vállalva kerestek maguknak menedéket, befogadó otthont. Kaposvár mély együttérzéssel és szeretettel fogadta az érkezőket. Elődeink új városrészt alapítottak, utcáit egyebek között Temesvárról, Kassáról, Brassóról vagy éppen Nagyszebenről elnevezve. Gesztusokkal, s lelki közösségvállalással osztoztak abban a szomorúságban, amely természetszerűleg lett úrrá sokakon.
Baczoni Dorottya, a XX. Század Intézet igazgatója úgy fogalmazott: Trianon a magyarság egyik legnagyobb tragédiája: örök veszteség és fájdalom, ugyankakkor nemzetünk élni akarásának biztosítéka is.
- Megmaradásunk önmagában hatalmas teljesítmény, a ránk mért megpróbáltatásokat túléltük. A mögöttünk lévő tragikus és véres tapasztalatok olyan tudásanyagot halmoztak fel bennünk, amikre ma is építhetünk. Világossá vált, hogy mindennél erősebb bennünk a túlélés, a megmaradás ösztöne és képessége. Magunk mögött hagyva a mesterségesen szított gyűlöletet végre új alapokra helyezhetjük együttműködésünket szomszédos államainkkkal - mondta az igazgató.
A kormány a trianoni békediktátum centenáriuma alkalmából a 2020-as esztendőt a Nemzeti Összetartozás Évének nyilvánította, melyhez kapcsolódóan a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány több programot, eseményt szervezett. Bár a Trianon centenáriumához kapcsolódó megemlékezéseket jelentősen korlátozta a világjárvány, a közalapítvány nem mondott le arról, hogy méltóképpen emlékezzen meg közös múltunkról.
A kaposvári kiállítás február 18-ig látogatható a Nagyboldogasszony Székesegyház előtti téren.
Forrás: kaposvarmost.hu