„A magyarság győztesként lépett át a 21. századba"

2019. március 25.

Trianonról tartottak kétnapos tudományos konferenciát a Magyar Nemzeti Múzeumban hétfőn. A rendezvény nyitóelőadását Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója tartotta, aki előadásában többek között azt emelte ki: az első világháború célja az volt, hogy eldöntsék, ki Európa ura.

A nagy háború mindent megváltoztatott, mindent megkérdőjelezett, de semmit sem oldott meg. Magyarország számára azáltal vált tragédiává a háború, hogy az ország nem készült fel a vereségre, nem találta a megfelelő embert, akinek a vezetésével megvédhette volna magát. A régi elit elvesztette a háborút, az új elvesztette a békét – fogalmazott Schmidt Mária, aki szerint Horthy Miklós visszaadta a nemzet önbecsülését, három gróf, Bethlen István és Teleki Pál miniszterelnök, valamint Klebelsberg Kuno kultuszminiszter pedig segített megmenteni az országot, megtartani a nemzetet.

A főigazgató úgy fogalmazott, a trianoni békediktátummal a sorsunkról döntő nagyhatalmak: a franciák, a britek, az amerikaiak és az olaszok „meg akartak minket semmisíteni.” Ugyanakkor rámutatott, a magyarság Ausztria–Magyarországon és a belőle megmaradt trianoni Magyarországon belül is teljesítette történelmi hivatását; megmaradt.

TrianonTudomanyosKonferencia 190325 highres-47

Hatalmas birodalmak tűntek el mellőlünk, melyek az egész világot uralták, mint például a Brit Birodalom, a Szovjetunió, illetve az egy pillanatig Európa urának tűnő nácik Harmadik Birodalma. Megszűnt a hatalmas Habsburg és a rettegett Oszmán Birodalom is. Mindegyiküket túléltük – hangsúlyozta az előző gondolat kapcsán Schmidt Mária, hozzátéve a nemzet megmaradáshoz szükség volt a két világháború közötti politikai elit jó teljesítményére.

TrianonTudomanyosKonferencia 190325 highres-48

A minket megalázó és megtörni akaró külső nyomás ellenére megmaradtunk, működő és élhető országot hoztunk létre – hívta fel a figyelmet Schmidt Mária, aki arról is szólt, a 20. században a magyarság elvesztett két világháborút és a hidegháborút, mégis győztesként léphetett a 21. századba, mert szabad és független.

Facebook   Youtube   Instagram