Egyedülálló gömbkiállítás nyílt Kápolnásnyéken

2018. június 11.

Még a közelben kiránduló gyergyószentmiklósi középiskolások is ellátogattak Kápolnásnyékre, hogy részesei legyenek egy különleges tárlat megnyitójának. Ugyanis az itt álló Dabasi–Halász-kastély mellett egy monumentális gömb fehérlik, amely a Többes számban – Az I. világháború mindennapjai és a háborús mindennapok valóságai című országjáró kiállításnak ad méltó otthont.

Ezt a kiállítást lassan nézzék – amúgy is ez a múzeumok működési rendje. Az alapos szemrevételezés során pedig értsék meg a tárgyak üzenetét, azok olvasatát – tanácsolta a megnyitón Varga Benedek, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója. A kiállítás nem csak a háborúról, a frontokról és a katonákról szól: abban a civileket is megmutatjuk – tette hozzá.

 DSC1933

A főigazgató elmondta, a június 14-én 21 óráig ingyenesen megtekinthető tárlat különlegessége, hogy az nem a múzeum falai között, hanem az emberek életterében kapott helyet. A gömbben egymást váltják a video- és audioanyagok, a korabeli dokumentumok és a személyes ereklyék, betöltve a teljes teret: a padlótól a falon át a „plafonig” a kiállítás minden egyes – több mint 670 – eleme érték. A tárlatot főkurátorként Császtvay Tünde jegyzi.

 DSC1940

Nincsen olyan ember hazánkban, vagy akár csak Fejér megyében, akinek ne lenne köze az első világháborúhoz – köszöntötte a jelenlévőket L. Simon László országgyűlési képviselő, író, aki a helyszínen családi élményeit is megosztotta a nagyérdeművel.

 DSC2063

Ez nem egy, a világot újra felosztani akaró háború volt: ez az európai hegemóniáért folytatott, négyéves küzdelem volt – emelte ki Tallai Gábor, a Terror Háza Múzeum programigazgatója, hozzátéve: A kiállítás rokonok történetét, családi életutak sorát, az egymásrautaltságot is bemutatja egy olyan térben, ahol ismét egymásra mosolygunk, mert van, ami összeköt minket. Mégpedig az, hogy hiába akarták Magyarországot eltörölni a föld színéről, hiába a sok veszteség, a haza megmaradt.

A Magyar Nemzeti Múzeum országjáró kiállítását az Első világháborús Centenáriumi Emlékbizottság, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a befogadó városok és az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsága támogatta.

Forrás: Fejér Megyei Hírlap

Facebook   Youtube   Instagram