1918-ban volt a cattarói matrózlázadás

Kossuth Rádió, 2016. február 26.

György Sándor, a Terror Háza Múzeum történésze az Osztrák-Magyar Monarchia haditengerészetének legnagyobb zendüléséről beszélt a Kossuth Rádió Tér-idő című műsorában.

cat

Nem sokkal az első világháború vége előtt, 1918. február 1-jén komoly zendülés rázta meg az Osztrák-Magyar Monarchia hadigépezetét. A Cattarói-öbölben állomásozó Sankt Georg páncélos cirkáló fedélzetén előbb gyülekezni, majd hangos „Békét akarunk!” kiáltásokkal lázadozni kezdtek a matrózok.

György Sándor, a Terror Háza Múzeum történésze szerint a háború utolsó évében bekövetkezett lázadás elsősorban a romló gazdasági helyzetre és a tengerészek sanyarú sorsára vezethető vissza: „a tengerészek alig juthattak haza szabadságra, egyre kevesebb élelmet kaptak, nem volt váltás egyenruha, és emellett tétlenségre is voltak kárhoztatva a nagyobb hajókon szolgálók.” A történész elmondta: a Cattarói-öbölben szolgálatot teljesítők nemzetiségi összetétele csaknem egy az egyben megfelelt a Monarchia demográfiai viszonyainak.

A két napig tartó – igen nagy jelentőséggel bíró – lázadás leverésében egy legenda szerint Horthy Miklósnak vezető szerepe volt. Ennek valóságalapja, a zendülés részletei, valamint annak következményei megismerhetők a György Sándorral készített beszélgetés teljes hangfelvételéből. 

A Kossuth Rádió adásának teljes felvétele ide kattintva érhető el.

Facebook   Youtube   Instagram