Sajtónyilatkozat - A Tudományos Tanácsadó Testület állásfoglalása a XX. Század Intézet tájékoztató ülés után

Budapest, 2014. november 12.

A Tudományos Tanácsadó Testület megismerkedett az első világháború centenáriuma alkalmából folytatott eddigi összetett tevékenységgel – beleértve ebbe a pályázati rendszer működését és eredményeit; a megrendezett tudományos tanácskozások anyagait; a centenárium alkalmából megjelent kiadványokat.

A Tudományos Tanácsadó Testület megállapítja:

a) A projektindító nyilatkozata szellemének megfelelően a 2013. november 11-12-i „Európa Nagy Háborúja és az új világrend születése” című konferencia és a konferencia anyagát tartalmazó magyar és angol nyelvű kiadványok jól szolgálták az új megközelítésmód és új narratíva iránt megfogalmazott igényt. A konferenciát követő és az ott megfogalmazott tematikát részletező egyéb rendezvények ugyancsak megfeleltek a fenti célnak. 

b) A nemzeti emlékezet társadalmiasításának tekintetében nagy segítséget nyújtottak a kiírt pályázatok, illetve a nyertes pályázatok megvalósulása. A számosságból ítélve jelentős társadalmi igény mutatkozik az első világháború emlékezetének különféle módokon történő lokális feldolgozására. 

c) A Tudományos Tanácsadó Testület nagy várakozással tekint azokra a kiállításokra, amelyek a megvalósulás szakaszában vannak. Különösen fontosnak érzi a Várkert Bazárban 2015 és 2020 között három részletben megnyíló kiállítást, amely újszerű megközelítésével jelentősen szolgálhatja az európai és nemzeti önismeret ügyét. 

d) A Tudományos Tanácsadó Testület úgy véli: érdemes az eddigi munka irányait és formáit folytatni – továbbra is ösztönözni kell a pályázati tevékenységet, a rendezvények megvalósulását, illetve a publikációk megjelenését.

e) A Tudományos Tanácsadó Testület felhívja a figyelmet, hogy az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság programirodáját működtető XX. Század Intézet lehetőleg már 2015 tavaszán indítsa el a 2020-ig tartó rendezvénysorozat oktatási és képzési programelemeit (pedagógusképzés, diákvetélkedők stb.), melyek országos hatókörrel képesek megszólítani a magyar közoktatás szereplőit.

A felejtés legjobb ellenszere az emlékezés. Éppen ezért a Tudományos és Tanácsadó Testület reményét fejezi ki, hogy az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság az eddig tapasztalt módon 2020-ig támogatja a megemlékezés-sorozatot, és ennek eredményeképpen lehetőség nyílik arra, hogy a magyar társadalom történelmünk eme fontos és kiemelkedő eseményével jobban megismerkedjen. 

Budapest, 2014. november 12.


Schmidt Mária, elnök                        
Gerő András, alelnök
Balogh András, tag
Batta András, tag
Diószegi István, tag
Izsák Lajos, tag
M. Kiss Sándor, tag
Manherz Károly, tag

Facebook   Youtube   Instagram