Ferenc Jóska fújatja a trombitát - zenés visszaemlékezés az első világháborúra

szekesfehervar.hu, 2014. november 10.

A HírBeleBumm Szociális Szövetkezet fehérvári szervezetként célul tűzte ki, hogy a centenáriumi évben méltó megemlékezéssel tisztelegjen az első világháború áldozatai előtt. A Ferenc Jóska fújatja a trombitát című programsorozat katonadalokon keresztül mutatja be a háború eseményeit. Az esemény együttműködő partnere a Kákics zenekar, a műsor 16 helyszínre jut el az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság támogatásának köszönhetően.

Az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság pályázatai keretében idén mód nyílik kulturális rendezvények, művészeti tevékenységek megvalósítására. A műsorsorozat a 2,5 millió forintos elnyert pályázati támogatásnak köszönhetően 16 helyszínre jut el: a Kákics zenekar 2014 októberétől a tervek szerint Magyarországon ellátogat Budapestre, Székesfehérvárra, Tapolcára, Pécsre, Veszprémbe, Vasvárra, Zalaegerszegre, Nagykanizsára, Gyöngyösre, Siófokra, Tamásiba, Debrecenbe. Erdélyben pedig Bánffyhunyadon, Székelyudvarhelyen, Csíkszeredán, Sepsiszentgyörgyön vendégszerepelnek zenés történelmi visszatekintésükkel. Székesfehérváron november 16-án, vasárnap, 17 órától lesz látható a műsor a Városháza dísztermében. A programsorozat fővédnöke Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára.

A HírBeleBumm Kreatív Kommunikáció csapata a profitorientált tevékenység mellett fontosnak tartja a helyi ügyek felkarolását is. A székesfehérvári 10-es huszárok a galíciai Limanovánál rohamaikkal nagyban hozzájárultak a dicső győzelemhez, az olasz fronton, a dolomitoknál folyó harcokban a Fejér megyei behívottak egyharmada esett el. Székesfehérvári partnert választottak a téma megjelenítéséhez: a Kákics zenekart. A szervezők célja az I. világháborúval kapcsolatos általános elképzelések helyreigazítása, a közkatona keserű sorsának bemutatása, amely sors egyben felemelő és hősies.

A program a különböző hadszíntereken született katonadalokra épül. Időrendi sorrendben járja körül a világháború fontosabb eseményeit. Eközben korabeli feljegyzésekből, levelekből olvasnak fel a zenekar tagjai. A még hatásosabb élmény érdekében projektorral családi fényképekből, saját gyűjteményekből vetítenek katonákról, bajtársakról.A dalok szövegei is erősek: az élet és halál közt lebegő ember reményvesztettségét, néhol reményét is tükrözik.A történelem dalokban tetten érhető mozzanatait P. Simon István író, történész segítségével azonosították a program szervezői.

A dalok kezdetben bizakodóak, energikusak, aztán a körülmények romlásával válnak fokozatosan elégikussá. A „De szeretnék, de szeretnék a császárral beszélni” kezdetű dal még erőfitogtató, humoros, mondhatni vidám. Aztán nyomon követhető az idő folyásával a változás, az Esik az eső, ázik a heveder c. dal már olyan szörnyű háborús valóságot énekel meg, hogy számtalan közlésben később lehagyták az utolsó két versszakát. Talán érthető: "kezét vagy lábát golyóval átlövik/ meg se halt szegény, mégis eltemetik", vagy: "Kedves bajtársam, lőj agyon engemet/ vagy a szuronyod szegezd a mellemnek/ ne hagyj sokáig szenvedni engemet". A háborúnak vége lett, az emlékezet által azonban sohasem merül feledésbe. Ezért született meg a Ferenc Jóska fújatja a trombitát című műsorsorozat is.

Facebook   Youtube   Instagram