CSILLAGOK ÉS SÁVOK

Amerika az I. világháborúnak nem csak azóta is tartó globális szerepét, hanem himnuszát is köszönheti. A britellenes harcok dalából előbb sportinduló, majd az új világ vezető nagyhatalmának himnusza lett.

Az Egyesült Államok általunk ismert himnusza, a The Star Spangled Banner  117 éves utat tett meg, mire az USA hivatalos indulója lett. A himnusz szövegének írója, Francis Scott Key volt, aki az 1814. szeptember 13-i Baltimore-i csata szemtanújaként a naplementében lobogó amerikai zászló által kapott ihletet a vers megírására. Sok időbe telt azonban, mire a szerzemény az Egyesült Államok himnuszává vált – ennek oka pedig nem másutt, mint a világháborús szerepben keresendő, amint erről az amerikai centenáriumi emlékoldal is beszámolt.

1916-ban Woodrow Wilson elnök rendelete értelmében a The Star Spangled Banner-t elfogadták az USA nemzeti indulójaként, ami azonban csak 1918-ban vált közismertté. Az Egyesült Államok csupán egy évig volt tevékeny résztvevője a világháborúnak, ám a tengerentúlon harcoló katonák tiszteletére a baseball liga vezetői úgy döntöttek, hogy a Boston Red Sox és a Chicago Cubs közötti World Series-t törlik. Amikor azonban kitudódott, hogy a Franciaországban harcoló amerikai katonák szívesen tájékozódnak a mérkőzés-sorozat eredményeiről, a játékokat mégis megtartották. A katonák tiszteletére ekkor a mérkőzés alatt lejátszották a Star-Spangled Banner-t, amelyet a közönség és a játékosok is állva énekeltek. A dal felcsendülése hamarosan a baseball-mérkőzések hagyományává vált, majd pedig minden sportesemény előtt lejátszották s elénekelték.

Wilson elnök idején erőteljes nacionalista kurzus érvényesült, amelynek leginkább az 1917–18-as európai harctéri erőfeszítésekhez, de az elnök progresszív-demokrata irányvonalához is köze volt. Az „amerikanizmus” elfogadtatásában és terjesztésében a csillagos-sávos himnusz igen jól jött. A Star-Spangled Banner végül 1931-ben, Herbert Hoover elnök kezdeményezésére, a Kongresszus jóváhagyásával lett az Egyesült Államok hivatalos nemzeti himnusza.

László Bernadett