1917 – A fordulópont
1917 – A FORDULÓPONT
Száz évvel ezelőtt, 1917-ben örökre megváltozott a világ és kialakult mindannak a körvonala, amely meghatározta a 20. századot, sőt napjaink folyamatait is alapvetően befolyásolja. Az I. világháborút egész Európa elveszítette, amelynek keleti és nyugati perifériáján egyúttal megjelentek egymással versengő vetélytársai.
Az eltelt száz évben bizonyos folyamatok, alapvonalak és történelmi eredmények nem változtak, amelyek mind az I. világháború utolsó előtti évében – és persze a rákövetkezőkben – vették kezdetüket. Ezek között számon tarthatunk kényelmetlen geopolitikai összefüggéseket, visszafordíthatatlan kulturális fejleményeket és maradandó gazdasági, katonai és politikai változásokat. Azóta Európa nem tudott a világ vezető hatalma lenni, az Amerikai Egyesült Államok katonai, gazdasági és kulturális fölénye azonban máig vitathatatlan. Ebben az évben született meg a kommunizmus, amely rögtön kihívást intézett a szintén ebben az esztendőben induló „amerikai évszázad” ellen. Hogy a kommunizmus nem a múlté, azt bizonyítja, hogy a Szovjetunió 1991-es megszűnése után huszonhat évvel még ma is öt olyan ország van (Észak-Korea, Kína, Kuba, Laosz és Vietnam), amely kommunista pártállam. Technológiai és használati eszközeink jelentős részét az I. világháború végén fejlesztették ki (például: karóra, zsebkendő, tisztasági betét, teafilter, margarin, drón, vezeték nélküli telefon, óraátállítás, cipzár). A női egyenjogúság visszavonhatatlan eredménye is a háború utolsó éveiben született, akárcsak a tömeges védőoltás, a személyi igazolvány vagy a plasztikai sebészet gyakorlata. Közép-Európa határai ma is ugyanazok, mint amiket az I. világháború után meghúztak, s ebből fakadó problémáink is nagyon hasonlóak azokhoz, amelyeket a nyugati béketeremtők ez által 1919 és 1923 között előállítottak. De napjaink legsúlyosabb fegyveres konfliktusa, vagyis a szíriai polgárháború is azon törésvonal mentén zajlik, amelyet a brit és francia érdekeket a Közel-Keleten elválasztó Sykes–Picot egyezmény hozott létre.
1917-ben több meghatározó esemény keresztezte egymást, amelyek közös következménye az európai világrend megsemmisülése lett. Európa 1917-re belefáradt az öldöklésbe, kivérzett és elszegényedett. Ugyanekkor a régi világ kereteivel együtt annak mentalitása is odalett, a nemzetek közötti öldöklés társadalmon belüli brutalizálódással járt, a politikai problémák megoldását egyre többen forradalommal képzelték el; ennek legnagyobb hatású fejleménye a bolsevik puccs volt, amellyel megszületett Szovjet-Oroszország (1922-től Szovjetunió). Az Egyesült Államok belépett a háborúba, amellyel egy csapásra eldöntötte az addig kiegyenlített – és ezért patthelyzetet okozó – erőviszonyokat. Mindezek hatására a meggyengült Európának nálánál sokkal hatalmasabb és a világpolitikai irányítását tőle átvevő vetélytársai támadtak, amelyek ettől kezdve egymással versengtek.
Az 1917-es „végzet évéről” szóló hosszabb írás elérhető a Látószög blogon.
Békés Márton